A révi Zichy-barlang a Sebes-Körös szurdokvölgyének középső részén található. Patak folyik keresztül rajta, amely a kijáratnál látványos vízesést formájában zúdul a mélybe.
A barlangot a MÁV pályafelvigyázója, Rév természeti szépségeinek szerelmese, Karl Handl fedezte fel, aki barangolásai során észrevette, hogy szárazság idején, amikor a vízesés hozama lecsökken, a víz fölött, a sziklában üreg keletkezik, amelyből denevérek szállnak ki és be. Ebből megsejtette, hogy nagyobb barlang bújhat meg a vízesés tetejénél, ezért értesítette az Erdélyi-Szigethegység turizmusának atyjaként számon tartott Czárán Gyulát, aki 1903. november 10-én dinamitot robbantott a sziklánál, ezzel feltárta a barlangot. Czárán és Handl a szintén szenvedélyes természetjáró Veress István helybeli református lelkipásztorral közösen lépett be először a barlangba, ezt követően került sor az első hidak és falépcsők elhelyezésére.
A látványosságot 1905-ben nyitották meg a látogatók előtt, az átadáson Czárán Gyula vezette az első turistacsoportot a járatokban.
A barlang látogatható részéről készült első térkép, amelyen a hidak és lépcsők elhelyezkedését, a bejárható útvonalat, illetve a legfontosabb formációkat jelölték, 1907-ben jelent meg, Monoky Gyulának, a vasúttársaság mérnökének gondozásában.
Az idők során a barlang feltárását és feltérképezését számos kutató folytatta, köztük Emil Racoviță, a világ első bioszpeleológiai intézetének alapítója. A kutatások igazolták, hogy a 3 kilométer távolságra található Pokol-barlangban a föld alatt eltűnő víz a mélyben megtett útját követően a révi Zichy-barlangban bukkan újra felszínre.
Már felfedezésekor Európa legszebb és legérintetlenebb barlangjának tartották, és Bihar legfontosabb turisztikai és tudományos úti céljai közé sorolták.
Bioszpeleológiai szempontból is jelentős, elsősorban a vízi és szárazföldi valódi barlanglakó (troglobiont) fajok miatt, amelyek közül néhány őshonos. Ugyanakkor a barlang nagyszámú denevérkolónia élettere is, köztük európai szintű védettséget élvező fajok példányaival.
A bejárattól nem messze, az oldalsó csarnokban, barlangi medvétől (Ursus spelaeus) származó csontmaradványokra bukkantak a kutatók. A faj 27 000 évvel ezelőtt élt ezen a vidéken.
A múzeum 1969-ben fém- és betonlépcsőkkel és hidakkal teszi bejárhatóvá a barlangot, és 500 méter mélységig bevezeti a villanyáramot is. Ezzel a Zichy-barlang a második olyan barlang Romániában, amelyben villanyvilágítás van (a Gorj megyei Baia de Fier területén található Peştera Muierilor után, amelybe 1957-ben vezették be az áramot).
A barlangot a szurdokvölgyön keresztül lehet megközelíteni, Nagyvárad vagy Kolozsvár irányából a Halta Peștera megállóhelyen kell leszállni a vonatról. Gyalogosan az 1,9 kilométerre található Révről (Vadu Crișului) vagy a 2,6 kilométerre fekvő Sonkolyosról (Șuncuiuș) lehet idáig kirándulni.
A barlang jelenleg a Körösvidéki Múzeum igazgatása alatt áll, amely 2004-ben korszerűsítette az elektromos hálózatot, és európai elvárásoknak megfelelően alakította ki a látogatható részt, 30-60 perc alatt bejárható körútvonalon. A turistacsoportokat román és magyar nyelvű idegenvezetéssel várják.
Fotógaléria
Fotó: Sorin Sotoc
A barlang gondnoksága:
Körösvidéki Múzeum
Armatei Române u. 1/A, 410087 Nagyvárad, Bihar megyetel.: 0259/706101
fax: 0259/479918
e-mail: contact@mtariicrisurilor.ro
Kapcsolattartók
Doina Pali
barlangi idegenvezető, tel.: 0742.120940
0359. 452604
Bihar Megyei Hegyi- és Barlangimentő-szolgálat (Salvamont-Salvaspeo): 112
Nyitva tartás:
Hétfő: zárva
Kedd—vasárnap:
ÁPRILIS 1 - OKTOBER 31: 9.00-17.00
NOVEMBER 1 - MÁRCIUS 31: 10.00-16.00
- 16,00 – utolsó belépés
- látogatás időtartama: 30- 45 perc
- maximális csoportlétszám: 25 fő
- minimális csoportlétszám: 10 fő
Jegyárak:
Felnőttek: 20 lej/fő
Gyerekek, tanulók, egyetemisták, nyugdíjasok: 10 lej/fő
A turistacsoportokat kísérő akkreditált túravezetők számára ingyenes a belépés.
Videó készítés díj: 300 Lei
A barlanglátogatás szabályai:
- A barlang látogatását legalább 24 órával előre be kell ütemezni a barlangvezető telefonszámára (0742.120940).
- A barlangba belépni kizárólag az idegenvezető jelenlétében lehetséges.
- A látogatás ideje alatt étel és ital fogyasztása tilos.
- Ittas állapotban lévő személyek számára tilos a belépés.
- A barlangban a csendre és a tisztaságra vigyázni kötelező.
- A barlangban szigorúan tilos a dohányzás.
- A barlangban fényképek készítése tilos.